Opublikowano na

Jak korzystać z sauny? – 10 najważniejszych zasad

Jak korzystać z sauny - 10 najważniejszych zasad

Jak prawidłowo korzystać z sauny?

Jak prawidłowo korzystać z sauny?  Takie pytanie zadaje sobie wielu amatorów saunowania. Zalet zdrowotnych korzystania z sauny jest bardzo dużo, jednak aby saunować w jak najbardziej bezpieczny sposób  – poznaj zasady korzystania z sauny, które spowodują, że będziesz czerpać wyłącznie same korzyści z tej czynności.

Jak prawidłowo korzystać z sauny?

Sauna przeciwwskazania

1. Przed udaniem się do sauny dokładnie zapoznaj się z przeciwwskazaniami z jej korzystania. Do typowych przeciwwskazań zalicza się ciążę, menstruację, nowotwór, chorobę wieńcową, miażdżycę, cukrzycę,  a także zaburzenia krzepnięcia krwi, oraz stany pozawałowe. Sprawdź koniecznie czy Twój stan, choroba lub dolegliwość pozwala na bezpieczne saunowanie.

2. Około 2 godziny, do maksymalnie 90 minut przed saunowaniem zjedz ostatni lekki posiłek.

3. W szatni pozostaw wszelką biżuterię, ponieważ nagrzana może spowodować odparzenia.

4. Przed samym wejściem do sauny weź prysznic, nie tylko ze względów higienicznych. W ten sposób pozbędziesz się także pozostałości kosmetyków, i w większym stopniu pozwolisz skórze oddychać. Po prysznicu lekko osusz ciało.

5. Do sauny koniecznie zabierz ze sobą ręcznik, na którym powinno się siedzieć, lub leżeć tak aby żaden element ciała nie dotykał desek w saunie.

Czapka do sauny, czyli jak bezpieczne korzystać z sauny

czapka w saunie

6. Jeżeli po saunowaniu odczuwasz przemęczenie, osłabienie, zawroty, czy bóle głowy to istnieje duże prawdopodobieństwo, że twój organizm się przegrzał. Czapka do sauny chroni głowę także przed udarami, i innymi nieprzyjemnymi skutkami. Wybieraj czapki z naturalnego materiału – jak np. owcza wełna.

Czapki filcowe niestety często posiadają domieszki poliestru.

Prawdziwa czapka do sauny z owczej wełny

Saunowanie beztekstylne

Saunowanie beztekstylne

7. Mimo, że coraz więcej saun w trosce o zdrowie swoich klientów promuje strefę beztekstylną, wciąż pozostają miejsca, w których użytkownicy saun wchodzą w strojach kąpielowych. Większość z nich jest wykonana z poliestru – czyli z plastiku, który w wysokich temperaturach wydziela nieprzyjemny zapach, a także w sposób niekorzystny wpływa na nasz organizm, i na naszą skórę, powodując nawet odparzenia.
Najlepszą praktyką jest zachowanie nagości, jednak jeżeli odczuwasz taką potrzebę bezpieczne będzie przykryć się bawełnianym ręcznikiem, lub delikatnym prześcieradłem.

8. Czas pojedynczej sesji nie powinien przekraczać 15 minut.

9. Podczas pobytu w saunarium zaleca się odbywać 3 sesje. Każda sesja powinna składać się z nagrzania, następnie opłukania ciała letnią wodą, kolejno schłodzenia, i 10-15 minutowego odpoczynku. Takie sesje wzmacniają odporność, i hartują nasz organizm.

10. Pamiętaj o nawadnianiu. Między sesjami pij wodę. W saunariach często masz możliwość zakupienia mrożonych owoców, które dodatkowo nawodnią, i ochłodzą organizm.

Stosując powyższe zasady masz pewność, że w sposób bezpieczny korzystasz z saunowania.

Tym samym zapewniasz sobie same zdrowotne korzyści z tej praktyki.