Opublikowano na

Czego nie robić w saunie?

czego nie robić w saunie

Saunowanie jest niezwykle korzystne dla naszego zdrowia. Jednak, aby robić to w sposób bezpieczny należy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Brak nawodnienia i odpoczynku

Wydaje się to oczywiste, że należy podczas sesji uzupełniać wodę, którą tracimy wraz z potem. Jednak korzystając z sauny zauważyliśmy, że niektórzy w ogóle się nie nawadniają. To może skutkować (w najlepszym wypadku) złym samopoczuciem czy bólami głowy. Podobnie rzecz ma się z odpoczynkiem między sesjami w saunie. Zimny prysznic i chwila relaksu pomogą organizmowi zachować równowagę.

Brak czapki do sauny

Jeżeli chcesz uniknąć bólów, i zawrotów głowy, złego samopoczucia a także przegrzania organizmu – używaj czapki do sauny. Wybieraj produkty sprawdzonej jakości, z naturalnych materiałów.

Poliester

Poliester to plastik, a ten przy wyższych temperaturach nie jest obojętny dla naszej skóry. Dlatego też rekomendujemy używanie strojów kąpielowych wykonanych np. z bawełny – w strefach tekstylnych. W strefach beztekstylnych także okrywajmy się ręcznikiem z naturalnych materiałów.

Własne olejki

Niektórzy, nawet w publicznych saunach, stosują własne preparaty – co jest oczywiście zabronione. Szczególnie niebezpieczny w tej kwestii jest mentol, który sprawia wrażenie ochłodzenia organizmu, przez co mamy złudne poczucie, że ciało nie ulega przegrzaniu, i spędzamy w saunie więcej czasu niż powinniśmy. Dotarły do nas informacje, że taki pobyt pewnego saunowicza kosztował następnego ranka … 40 stopniową gorączką.

Spożywanie alkoholu

Choć wydaje się to kwestią oczywistą – to spożywanie trunków wysokoprocentowych podczas pobytu w saunie, gdzie panuje wysoka temperatura, jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, i stanowi realne zagrożenie dla życia.

Głośne rozmowy

Na sam koniec wydaje się że wspomnimy o najmniej istotnej kwestii, ale nie pozostaje ona bez znaczenia. Dla wielu osób pobyt w saunie to nie tylko sposób na poprawę odporności, kondycji zdrowotnej, czy pozbycia się toksyn. Saunowanie jest formą relaksu, sposobem na wyciszenie i ucieczką od codziennych trosk, dlatego też starajmy się podczas sesji saunowania zachować ciszę.